Skip to content

100 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Jun 5, 1975

Property Information

Block16402
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
39%
Improvement Value:$270,200
61%
Total Assessment$442,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,874-0.6%
2024$9,936+40.1%
2023$7,093-0.4%
2022$7,119+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3185, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1910