Skip to content

12 Congress St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$1,215,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block1703
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-4U
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage4,475
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,500
49%
Improvement Value:$400,400
51%
Total Assessment$787,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,594-0.6%
2024$17,704+40.1%
2023$12,638-0.4%
2022$12,685+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,215,000

From:

To:

Sq Ft4,475DeedBook 9653, Page 714NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1880