Skip to content

340 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 24, 2004

Property Information

Block1705
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,953
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
47%
Improvement Value:$216,500
53%
Total Assessment$411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,189-0.6%
2024$9,246+40.1%
2023$6,600-0.4%
2022$6,625+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 7422, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1900