Skip to content

609 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2005

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 13, 2015

Property Information

Block18205
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
27%
Improvement Value:$435,000
73%
Total Assessment$592,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,231-0.6%
2024$13,313+40.1%
2023$9,504-0.4%
2022$9,539+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9056, Page 589Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 8974, Page 108Recorded5/23/2014

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 7743, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 2005