Skip to content

611 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$607,500
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block18205
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,100
43%
Improvement Value:$203,000
57%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,929-0.6%
2024$7,979+40.1%
2023$5,696-0.4%
2022$5,717+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$607,500
Sq Ft1,992DeedBook 9533, Page 841Recorded2/2/2021

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 7849, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1880