Skip to content

12 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block18205
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,456
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,600
29%
Improvement Value:$393,200
71%
Total Assessment$553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,366-0.6%
2024$12,444+40.1%
2023$8,883-0.4%
2022$8,916+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008