Skip to content

818 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block18205
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,175
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
44%
Improvement Value:$174,800
56%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,003-0.6%
2024$7,047+40.1%
2023$5,030-0.4%
2022$5,049+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 9144, Page 515Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7932, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1900