Skip to content

82 Bennett St.Jersey City, NJ 07304

Last Sale Date
May 1, 1990

Property Information

Block19102
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
95%
Improvement Value:$4,700
5%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,208-0.6%
2024$2,222+40.1%
2023$1,586-0.4%
2022$1,592+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4286, Page 16