Skip to content

183 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Jan 27, 2016

Property Information

Block19203
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1UH-BG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage825
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
49%
Improvement Value:$108,600
51%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,794-0.6%
2024$4,824+40.1%
2023$3,444-0.4%
2022$3,457+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft825DeedBook 9100, Page 694Recorded2/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900