Skip to content

531 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block19203
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,366
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,500
20%
Improvement Value:$443,400
80%
Total Assessment$556,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,436-0.6%
2024$12,514+40.1%
2023$8,933-0.4%
2022$8,966+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft3,366DeedBook 9767, Page 752Recorded8/30/2023

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 9536, Page 98Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 9019, Page 907Recorded1/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1910