Skip to content

374 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Apr 10, 2006

Property Information

Block19203
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,268
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,200
20%
Improvement Value:$443,300
80%
Total Assessment$553,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,360-0.6%
2024$12,437+40.1%
2023$8,878-0.4%
2022$8,911+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 7886, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 2006