Skip to content

14 Manning Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block20001
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,500
84%
Improvement Value:$50,000
16%
Total Assessment$317,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,090-0.6%
2024$7,134+40.1%
2023$5,093-0.4%
2022$5,112+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915