Skip to content

267 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block20802
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
27%
Improvement Value:$294,800
73%
Total Assessment$403,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,017-0.6%
2024$9,073+114.7%
2023$4,225-0.4%
2022$4,242+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,771DeedBook 9691, Page 961Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3220, Page 1025

Property Built

Built

Year Built: 1905