Skip to content

151 Culver Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block22102
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
21%
Improvement Value:$329,300
79%
Total Assessment$414,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,262-0.6%
2024$9,321+40.1%
2023$6,653-0.4%
2022$6,678+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft3,000DeedBook 9700, Page 946Recorded10/6/2022

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 9284, Page 55Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 9284, Page 55

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4216, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1895