Skip to content

42 Fisk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1906

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Feb 9, 2004

Property Information

Block22102
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description1.5S-FD-1UH-FG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
38%
Improvement Value:$162,400
62%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,837-0.6%
2024$5,874+40.1%
2023$4,193-0.4%
2022$4,209+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 7275, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1906