Skip to content

50 Fisk St.

Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block22102
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
19%
Improvement Value:$414,200
81%
Total Assessment$509,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,370-0.6%
2024$11,442+40.1%
2023$8,168-0.4%
2022$8,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 9198, Page 25Recorded5/3/2017

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 9123, Page 582Recorded6/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7258, Page 183