Skip to content

264 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2007

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 15, 2007

Property Information

Block22304
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
18%
Improvement Value:$386,900
82%
Total Assessment$474,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,591-0.6%
2024$10,658+40.1%
2023$7,608-0.4%
2022$7,636+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8223, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 2007