Skip to content

116 Orient Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 1998

Property Information

Block22502
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page225

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
30%
Improvement Value:$212,200
70%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770-0.6%
2024$6,813+40.1%
2023$4,863-0.4%
2022$4,882+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919