Skip to content

5 College StreetJersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block22802
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
32%
Improvement Value:$165,400
68%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413-0.6%
2024$5,447+40.1%
2023$3,888-0.4%
2022$3,903+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9251, Page 598Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3863, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1961