Skip to content

10 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block23201
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2.5S+BT-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
48%
Improvement Value:$267,800
52%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,562-0.6%
2024$11,635+353.4%
2023$2,566-0.4%
2022$2,576+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,602DeedBook 9649, Page 249Recorded3/14/2022

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,602DeedBook 9518, Page 404Recorded10/30/2020

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8683, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1907