Skip to content

50 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block23304
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
31%
Improvement Value:$192,800
69%
Total Assessment$279,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,235-0.6%
2024$6,274+40.1%
2023$4,478-0.4%
2022$4,495+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,715DeedBook 9528, Page 153Recorded12/30/2020

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8872, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1900