Skip to content

46 Woodlawn Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1929

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block25903
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,908
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
27%
Improvement Value:$270,000
73%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,240-0.6%
2024$8,291+40.1%
2023$5,919-0.4%
2022$5,941+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft3,908DeedBook 9557, Page 759NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/3/2021

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 9557, Page 759

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

DeedBook 8951, Page 616Recorded1/6/2014

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 8877, Page 403Recorded10/26/2012

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7272, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1929