Skip to content

278 Fulton Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block23904
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,878
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,700
27%
Improvement Value:$288,500
73%
Total Assessment$395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,825-0.6%
2024$8,880+40.1%
2023$6,339-0.4%
2022$6,363+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 9597, Page 478

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft3,878DeedBook 9597, Page 478Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 7411, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1925