Skip to content

197 Armstrong Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block24901
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page249

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
18%
Improvement Value:$401,800
82%
Total Assessment$491,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,982-0.6%
2024$11,051+40.1%
2023$7,888-0.4%
2022$7,918+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,552DeedBook 9769, Page 226Recorded9/6/2023

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9143, Page 351Recorded9/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 2005