Skip to content

390 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 2004

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Nov 7, 2023

Property Information

Block19203
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,532
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
19%
Improvement Value:$456,000
81%
Total Assessment$563,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,583-0.6%
2024$12,662+40.1%
2023$9,039-0.4%
2022$9,072+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$885,000
Sq Ft3,532DeedBook 9785, Page 381Recorded11/15/2023

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8284, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 2004