Skip to content

84 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block25501
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page255

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
36%
Improvement Value:$161,700
64%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,620-0.6%
2024$5,656+40.1%
2023$4,037-0.4%
2022$4,052+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,288DeedBook 9925, Page 861Recorded8/28/2025

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 8851, Page 324Recorded5/30/2012

Property Sale

Sale
$225,931

From:

To:

DeedBook 7060, Page 182Recorded5/23/2003

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5936, Page 233

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3702, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1880