Skip to content

340 Lembeck AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1997

Last Sale Date
Oct 29, 1997

Property Information

Block26803
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
26%
Improvement Value:$255,600
74%
Total Assessment$345,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,713-0.6%
2024$7,761+40.1%
2023$5,540-0.4%
2022$5,561+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1997