Skip to content

350 Lembeck AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block26803
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
29%
Improvement Value:$213,800
71%
Total Assessment$299,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,679-0.6%
2024$6,721+40.1%
2023$4,798-0.4%
2022$4,816+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 9458, Page 846NU CodeFamily (1)Recorded12/24/2019

Property Sale

Sale
$209,100
DeedBook 5086, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1996