Skip to content

328 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1958

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block26905
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
23%
Improvement Value:$321,300
77%
Total Assessment$416,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$9,296-8.5%
2018$10,154+3.0%
2017$9,858+0.7%
2016$9,793-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 9826, Page 968Recorded6/6/2024

Property Sale

Sale
$515,555

From:

To:

DeedBook 9819, Page 949Recorded5/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 1958