Skip to content

30 New St.Jersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block27204
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,205
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$220,400
71%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931-0.6%
2024$6,975+40.1%
2023$4,979-0.4%
2022$4,997+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft2,205DeedBook 9541, Page 885Recorded3/11/2021

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 9541, Page 885

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3297, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1965