Skip to content

224 Linden Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block28102
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,078
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
21%
Improvement Value:$329,200
79%
Total Assessment$416,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,305-0.6%
2024$9,363+40.1%
2023$6,684-0.4%
2022$6,709+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 9089, Page 188Recorded12/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1924