Skip to content

118 Country Village Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 2, 2025

Property Information

Block28301
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S&BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
27%
Improvement Value:$214,000
73%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,540-0.6%
2024$6,581+40.1%
2023$4,698-0.4%
2022$4,716+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 9896, Page 70Recorded4/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1963