Skip to content

14 Delmar Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block28303
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
16%
Improvement Value:$369,800
84%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,764-0.6%
2024$6,806+40.1%
2023$4,859-0.4%
2022$4,877+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 9879, Page 981NU CodePartial parcel (6)Recorded2/13/2025

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 9600, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1962