Skip to content

69 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1991

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 11, 1997

Property Information

Block2904
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,276
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,800
38%
Improvement Value:$375,500
62%
Total Assessment$608,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,583-0.6%
2024$13,669+40.1%
2023$9,757-0.4%
2022$9,794+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5226, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1991