Skip to content

264 Custer Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2009

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block29104
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
17%
Improvement Value:$465,300
83%
Total Assessment$558,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,462-0.6%
2024$12,541+40.1%
2023$8,952-0.4%
2022$8,985+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft3,960DeedBook 9900, Page 718Recorded5/19/2025

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft3,960DeedBook 9147, Page 937NU CodeFamily (1)Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8693, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 2009