Skip to content

156 Neptune AvJersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block29203
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage675
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
49%
Improvement Value:$88,400
51%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,872-0.6%
2024$3,896+40.1%
2023$2,781-0.4%
2022$2,792+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910