Skip to content

153 Custer Av.Jersey City, NJ 07305

Built 1959

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Jul 9, 1998

Property Information

Block29801
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage873
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
44%
Improvement Value:$119,700
56%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,794-0.6%
2024$4,824+40.1%
2023$3,444-0.4%
2022$3,457+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5314, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1959