Skip to content

147 Custer Av.Jersey City, NJ 07305

Built 1959

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block29801
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage873
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$151,800
62%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,511-0.6%
2024$5,546+40.1%
2023$3,959-0.4%
2022$3,973+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 9810, Page 6121Recorded3/20/2024

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 9466, Page 574

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5358, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1959