Skip to content

40 Pamrapo AvenueJersey City, NJ 07305

Built 2019

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block29801
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description3S+F&B-2U-G2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,596
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
48%
Improvement Value:$390,000
75%
Total Assessment$523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,679-0.6%
2024$11,752+40.1%
2023$8,389-0.4%
2022$8,420-26.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft3,596DeedBook 9458, Page 46NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 9127, Page 507Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$111,500

From:

To:

DeedBook 9098, Page 428Recorded2/10/2016