Skip to content

94 Pamrapo AvJersey City, NJ 07305

Built 2019

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block29801
Lot84
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,368
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
26%
Improvement Value:$600,000
105%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,728-0.6%
2024$12,808+40.1%
2023$9,143-0.4%
2022$9,177+98.6%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000

From:

To:

Sq Ft3,368DeedBook 9569, Page 475Recorded6/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$161,000

From:

To:

DeedBook 9213, Page 666Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6066, Page 108