Skip to content

1522 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 5, 2022

Property Information

Block29801
Lot90
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
DescriptionCOR1S-B-G-H

Assessment

Land Value:$145,600
26%
Improvement Value:$414,500
74%
Total Assessment$560,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,507-0.6%
2024$12,585+40.1%
2023$8,984-0.4%
2022$9,018+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

DeedBook 9709, Page 82Recorded11/13/2022

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3247, Page 1105