Skip to content

106 Manhattan Ave.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$396,400
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block3701
Lot60
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,341
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$237,600
76%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980-0.6%
2024$7,024+40.1%
2023$5,014-0.4%
2022$5,033+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$396,400

From:

To:

Sq Ft1,341DeedBook 9405, Page 463Recorded5/24/2019

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 8525, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1900