Skip to content

60 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 2024

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 30, 1994

Property Information

Block3803
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,500
37%
Improvement Value:$1,165,500
90%
Total Assessment$1,296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,263+28.0%
2024$11,920+107.1%
2023$5,757-0.4%
2022$5,778+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4772, Page 33