Skip to content

52 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2016

Property Information

Block3803
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
48%
Improvement Value:$264,000
52%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,366-0.6%
2024$11,437+40.1%
2023$8,164-0.4%
2022$8,195+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 8745, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1880