Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
203 New York Ave.Jersey City, NJ 07307
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2016
Property Information
Block3805
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38
Building Details
Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$270,000
27%
Improvement Value:$730,000
73%
Total Assessment$1,000,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $22,330 | -0.6% |
| 2024 | $22,470 | +40.1% |
| 2023 | $16,040 | -0.4% |
| 2022 | $16,100 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.