Skip to content

154 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Sep 29, 1989

Property Information

Block3805
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,853
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
57%
Improvement Value:$151,900
43%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,597-0.6%
2024$7,646+41.9%
2023$5,386-0.4%
2022$5,408+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4200, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1895