Skip to content

57 Montrose Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block4301
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-3U-H-F-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,147
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
38%
Improvement Value:$310,600
62%
Total Assessment$500,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,178-0.6%
2024$11,248+40.1%
2023$8,030-0.4%
2022$8,060+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft2,147DeedBook 9852, Page 819Recorded10/7/2024

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,307DeedBook 9586, Page 501Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 8685, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1900