Skip to content

95 Webster Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 1, 2013

Property Information

Block4501
Lot19
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-CONDO.
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage963
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
18%
Improvement Value:$343,600
82%
Total Assessment$418,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,347-0.6%
2024$9,406+40.1%
2023$6,714-0.4%
2022$6,739+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8893, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1900