Skip to content

362 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1993
Commercial

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Aug 19, 2005

Property Information

Block4601
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage192

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,767,300
86%
Improvement Value:$455,300
14%
Total Assessment$3,222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,961-0.6%
2024$72,412+40.1%
2023$51,691-0.4%
2022$51,884+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100,000

From:

To:

DeedBook 7678, Page 9Recorded9/26/2005

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4742, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1993