Skip to content

40 Stagg St.Jersey City, NJ 07306

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 1999

Property Information

Block4604
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
43%
Improvement Value:$242,800
57%
Total Assessment$425,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508-0.6%
2024$9,568+40.1%
2023$6,830-0.4%
2022$6,855+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928